Eurodesk

  • na přelomu března a dubna 2021 jsme se stali regionálním partnerem Eurodesku
  • Eurodesk je evropská informační síť, která působí v 36 zemích
  • tato síť umožňuje mladým lidem a pracovníkům s mládeží snadný a rychlý přístup k informacím o mobilitách a vzdělávacích programech
  • Eurodesk má v ČR rozvinutou síť regionálních partnerů, kteří poskytují informace mládeži a pracovníkům s mládeží o evropských programech, aktivitách v zahraničí, které se týkají studia, práce, dobrovolnictví apod.
  • pro více informací sledujte tuto sekci nebo Facebook či Instagram – budeme zde zveřejňovat novinky z této oblasti, různé akce a soutěže

eurodesk-logo

Buď dobrovolníkem u nás i v Evropě

BANNER FB 1200X600PX

Při přípravě letošního programu se spojilo Dobrovolnické centrum při Farní charitě Litomyšl a Městská knihovna Litomyšl. Během celého týdne se dozvíte něco o dobrovolnictví, děti si budou moci zahrát kvíz o ceny, on-line hru, u které budou muset spolupracovat, ale zjistíte také více o roztroušené skleróze. Koncem týdne bude vyhodnocena celoroční čtenářskou soutěž Vycvič svého draka. Celý týden bude probíhat registrace nových čtenářů se slevou 50 % a amnestie dlužníků. Odkaz na událost na Facebooku je zde.

Program:
Pondělí 3. října
17:00 Vliv roztroušené sklerózy na psychiku diagnostikovaného
Prezentace studentské práce Michaely Sadílkové. Cílem práce je vysvětlit, co je onemocnění RSM a jaké faktory přináší do života pacientů. V práci je popsaný konkrétní případ dětské roztroušené sklerózy.

Středa 5. října
17:00 – 18:30 Buď dobrovolníkem u nás i v Evropě - přednáška Dobrovolnického centra při Farní charitě Litomyšl
Představení místního Dobrovolnického centra, dobrovolník Adam promluví o dobrovolnictví u seniorů, studentky VOŠP nás seznámí s pobytem v zahraničí přes Erasmus+.

Čtvrtek 6. října a pátek 7. října
13:00 – 17:00 Procestovat Evropu (Mysteries in Riga)online hra pro dvojice

Sobota 8. října
9:00 – 11:00 – pro děti a rodiče s dětmi - Vyhodnocení celoroční čtenářské soutěže Vycvič svého draka
9:00 – 11:00 pro přihlášené - Dračí hlídka – RPG hra

Mládež a dospělí budou mít k dispozici nové knihy, které jim přiblíží cestování, Evropskou unii nebo jim pomohou se studiem jazyků. Každá výpůjčka bude „odměněna“ drobností od sítě Eurodesk, která má za cíl informovat o výměnných pobytech, studiu nebo dobrovolnictví v zahraničí. V dopoledních hodinách probíhají také aktivity pro školy.

Neseď doma! Vyjeď do zahraničí jako dobrovolník!

Neseď doma - web (2)

Chtěli byste se v létě podívat do zahraničí, nabrat zkušenosti, zlepšit cizí jazyk a zároveň neutratit „majlant“? Zkuste to jako dobrovolník! Inspirovat se mnoha různými způsoby dobrovolnictví v zahraničí můžete od 1. do 8. června u Lidového domu, kde bude k vidění další mini venkovní výstava na téma Neseď doma! Vyjeď do zahraničí jako dobrovolník! Mini výstava bude dostupná každý všední den od 8:00 do 16:30. Přijďte se inspirovat a rozšířit si obzory! Dobrovolníkem totiž můžete být v každém věku :). Můžete tak strávit hezké studentské léto nebo aktivní dovolenou. Součástí výstavy bude také kvíz o parádní ceny – cestovatelskou hru nebo stírací mapu. Podrobnosti najdete také na našem Facebooku www.facebook.com/DobrovolnickeCentrumLitomysl.

Přihlaste se do nového kola soutěže #DiscoverEU

Soutěž DiscoverEU je zpátky! Mladí lidé, kteří se narodili v období od 1. července 2003 do 30. června 2004 (včetně) můžou vyhrát bezplatnou měsíční jízdenku vlakem na cesty po Evropě. Stačí vyplnit online kvíz na Evropském portálu pro mládež v termínu 7. –21. dubna 2022. Vlakovou jízdenku získá až 35 000 mladých Evropanů. Další dostanou šanci v říjnovém kole.

„Ta zkušenost mi opravdu pomohla „dospět“. Bylo mi 18 a poprvé jsem cestovala bez dospělého doprovodu. Musela jsem si vše sama zařídit, najít si ubytování, řídit se rozpočtem. Na pobyt jsem jela před nástupem na vysokou školu, hned po střední škole. Pomohlo mi to otevřít se novým kulturám z EU, protože jsem se setkala s tolika cestovateli z různých zemí. Věřila jsem různým klišé o různých zemích, ale když jsem se s lidmi z těch zemí setkala, uvědomila jsem si, že jsme všichni stejní.“ Venise z Francie procestovala díky DiscoverEU Anglii, Belgii, Německo a Českou republiku.

DiscoverEU je iniciativa Evropské komise, díky které můžou čerstvě plnoletí vyhrát bezplatnou vlakovou jízdenku na cesty po Evropě. Nově dostanou výherci soutěže také slevovou kartu, kterou můžou využít při nákupech jídla, ubytování, lístků na kulturní a sportovní akce nebo na místní hromadnou dopravu. Registrace je snadná: zájemci, kteří splňují podmínky soutěže, musí správně odpovědět na otázky v online kvízu na Evropském portálu pro mládež (kvíz bude otevřen v období od 7. do 21. dubna). Kvízové otázky jsou zaměřené všeobecně na Evropskou unii, na její politické priority a iniciativy pro mladé lidi.

Výherci budou o výhře informováni e-mailem do několika týdnů po vyplnění kvízu. Soutěžící, kteří hned nevyhrají, budou zařazeni na seznam náhradníků a jízdenku získají, pokud se nějaké místo uvolní. Všichni zájemci se můžou na Facebooku zapojit do aktivní komunity #DiscoverEU Official, kde můžou hledat spolucestující nebo získat užitečné tipy od ostatních členů. Pro více informací nás kontaktujte na dobrovolnik@lit.cz nebo 733 741 091.

Zdroj: https://www.eurodesk.cz/obecne/prihlaste-se-do-noveho-kola-souteze-discovere 

Máte rádi šifry? Zapojte se do kampaně Time to move!

Letos na jaře se naše Dobrovolnické centrum stalo regionálním partnerem Eurodesku a to znamená, že bychom chtěli přinášet více informací o výměnných pobytech, studiu nebo dobrovolnictví v zahraničí a dalších zajímavých aktivitách.

Pokud máte rádi šifry, chcete se trochu pobavit a získat odměnu v podobě parádní karetní hry a zápisníku, tak se zapojte do naší Šifrovací hry po Litomyšli. Vše proběhne v rámci kampaně Time to move a čeká vás nejen pohyb, ale také namáhání mozkových závitů :). Výchozím bodem bude Lidový dům, konkrétně charitní vývěska, kde se bude nacházet první stanoviště z deseti. Postupně projdete všech deset stanovišť, která vás zavedou k cíli a odměně. Šifrovací hra je vhodná pro středoškoláky nebo aktivní dospěláky a pozor – startuje od 14. října do 5. listopadu! Přidáte se?

Šifrovací hra - instrukce

Příští stanice svět

000849_52_014587  Více informací zde

wwww.eurodesk.cz

Více informací:

Vernonika Peterková

 

     Ing. Veronika Peterková
     Tel.: 733 741 091
     E-mail: dobrovolnik@lit.cz