Aktuálně

Na pomoc Německu po ničivých povodních zřizujeme finanční sbírku
22. července 2021 Charita Česká republika

Na pomoc Německu po ničivých povodních zřizujeme finanční sbírku

My z Charity jsme v myšlenkách s našimi kolegy z Německa, kteří vytrvale pomáhají s odstraňováním následků mohutných záplav, které v minulém týdnu zasáhly západ země. Charita Německo pro nás dlouhodobě představuje velmi důležitého partnera. V minulosti nás finančně i materiálně podpořila, například při velkých povodních, a v 90. letech nám významně pomohla vybudovat strukturu po revoluci obnovovaných Charit. I díky ní jsme se dostali na vysoce profesionální úroveň, na které dnes jsme. Panuje mezi námi mnohaleté partnerství, kterého si velmi vážíme.   

Zaměstnanci ČSOB se stali na den dobrovolníky
12. července 2021 Příspěvky

Zaměstnanci ČSOB se stali na den dobrovolníky

V pondělí 21. června se pět zaměstnanců společnosti ČSOB HUB Svitavsko rozhodlo proměnit v dobrovolníky a strávit svůj pracovní den nezištnou pomocí. Nejdříve jsme u šálku kávy dobrovolníky seznámili s provozem naší odlehčovací služby Respitní péče Jindra a po teorii přišla praxe. Dopoledne strávili dobrovolníci s klienty Respitní péče Jindra v Klášterních zahradách, kde si užili procházku v krásném prostředí a osvěžili se zmrzlinou. Po obědě se pak vrhli na natírání zahradního nábytku a plotu pod reminiscenční terasou vily Jindra. Klienti odlehčovací služby na oplátku pro dobrovolníky připravili drobné občerstvení. Děkujeme za milou společnost a věříme, že se příští rok uvidíme znovu! Víme totiž, že spojení neziskové a komerční sféry funguje!

Sbírka na pomoc lidem zasaženým tornádem. Děkujeme za vaši pomoc
25. června 2021 Charita Česká republika

Sbírka na pomoc lidem zasaženým tornádem. Děkujeme za vaši pomoc

Jižní Moravou se ve čtvrtek večer a v noci na pátek přehnala silná bouře s krupobitím a tornádem a zanechala po sobě mohutné škody. Vyžádala si oběti na životech a zranily se při ní stovky lidí včetně dětí. Charita bezprostředně pomáhá v zasažených oblastech a vysílá intervenční týmy. Diecézní charita Brno organizuje sbírku na pomoc zasaženým lidem po ničivém tornádu na Hodonínsku a Břeclavsku. Dary budou využity na pomoc v konkrétních obcích.

Vyladěný vzdělávací víkend
18. června 2021 Příspěvky

Vyladěný vzdělávací víkend

 Sedmnáct pěstounů s jedenácti dětmi si užilo 5. - 6. června 2021 vzdělávací víkend pořádaný službou Podpora pěstounské rodiny Farní charity Litomyšl - tentokrát po dlouhé době ne on-line, ale face to face.  Pod vedením lektora a supervizora PhDr. Štefana Šarközyho, se pěstouni věnovali tématu naplňování potřeb každého člena rodiny a ​také tomu, jaké při prosazování ​potřeb mohou vznikat nedorozumění či konflikty ve vztazích. Hovořili o napětí, které z těchto potřeb může vznikat, a jak na ně zdravě reagovat vhodnou psychohygienou v rodině. Dotkli se tématu vyčerpání z ​dlouhodobé péče, rezignace a psychosomatických obtíží a možným způsobům ​jejich předcházení. Emočně nabyté bylo sdílení pěstounů na téma, co přijetím pěstounského dítěte do rodiny očekávali a co skutečně mají.  O děti ve věku 1,5 - 10 let bylo během obou dnů postaráno pracovníky služby Podpora pěstounské rodiny a dobrovolníky, aby si i ony prožily mimořádný víkend "po svém".  Reakce účastníků na společně strávený čas byly veskrze příznivé. Zvláště dobře hodnotili mimořádné nasazení a osobní vhled lektora do problematiky pro jeho osobní zkušenosti. Sám pan Šarközy totiž část svého dětství vyrůstal v dětském domově i v pěstounské rodině.

Oslavte s námi den prarodičů a seniorů!
17. června 2021 Příspěvky

Oslavte s námi den prarodičů a seniorů!

Uplynulý rok byl pro seniory opravdu náročný. Pandemie koronaviru je izolovala, často na dlouhou dobu odstřihla od jejich blízkých, mnoho aktivit pro seniory bylo omezeno nebo zrušeno.
Rádi bychom jim poděkovali, že to vše vydrželi a dali jim vědět, že jsme s nimi moc rádi.
Papež František na čtvrtou červencovou neděli vyhlásil Den prarodičů a seniorů. Pokud to epidemiologická situace dovolí, oslavíme ho s nimi v neděli 25. července společnou ekumenickou bohoslužbou v 14:00 v kostele Povýšení sv. Kříže. Poté nám na farní zahradě pro dobrou náladu zahrají na harmoniku manželé Vodehnalovi, bude připraveno drobné občerstvení a pivovar Neratov zde bude mít svůj stánek. Vezměte své rodiče, prarodiče, sousedy a přijďte s nimi oslavit jejich den. Jste srdečně zváni!

DOBROVOLNICE TEREZA NĚMCOVÁ OCENĚNÁ V PARDUBICKÉM KRAJI!
17. června 2021 Příspěvky

DOBROVOLNICE TEREZA NĚMCOVÁ OCENĚNÁ V PARDUBICKÉM KRAJI!

V úterý 15. června se v Pardubicích konal desátý ročník Galavečera Oceňování dobrovolníků, neziskových organizací a firem za rozvoj dobrovolnictví v Pardubickém kraji za rok 2020. Mezi deset oceněných dobrovolníků byla vybrána i Tereza Němcová, která společně se svou rodinou a přáteli pořádá Běh novoveskou přírodou. Vybrané vstupné a peníze ze zakoupeného občerstvení poté putují rodině z okolí Litomyšle, která částku použije na zakoupení zdravotní pomůcky pro své hendikepované dítě. Za čtyři ročníky se tak Terce a jejímu týmu podařilo vybrat úžasných 246 000 Kč! Velké díky patří také zapojeným místním firmám, které darují pěkné dárky do tomboly nebo podporují běh jiným způsobem. Pokud chcete zažít příjemnou atmosféru, dát si trochu do těla a ještě se k tomu pobavit, přijďte na 5. ročník Běhu novoveskou přírodou, který se bude konat v sobotu 11. září v Nové Vsi u Litomyšle! Děkujeme za skvělý počin a možnost akci zaštiťovat!

UKONČILI jsme testování
1. června 2021 Příspěvky

UKONČILI jsme testování

Milí přátelé,
ukončili jsme testování!
Celý systém se pro nás stal neúnosně složitým, proto nebudeme v tomto typu testování pokračovat. Protože je naše pracoviště zařazeno do tzv. sekundární testovací sítě, mohli byste nově mít problém při prokazování testu v kinech, bazénech, sportovištích, cestách do zahraničí a i jinde. Abychom předešli zmatkům a nedorozuměním, raději testování ukončujeme. Testovací centrum ve zdejší nemocnici je zařazeno v primární síti a je Vám nadále zcela k dispozici. Testy z těchto center, žádná omezení nemají.

Sbírka pro Indii
13. května 2021 Příspěvky

Sbírka pro Indii

Sbírka na pomoc rodinám v Indii Celý svět se znepokojením sleduje, jak se Indie vypořádává s následky pandemie. Nemocnice se potýkají s nedostatkem kyslíku, lůžek a personálu, mnozí lidé umírají doma bez jakékoliv léčby. Diecézní charita Hradec Králové v této situaci podporuje své indické partnery, kteří pomáhají potřebným v první linii. „V uzavřených školách jsme zřídili provizorní zdravotnická střediska, kde pomáháme nemocným. Katolická církev v Bangalore také provozuje tři nemocnice. Kromě toho pomáháme pozůstalým uspořádat důstojné poslední rozloučení, které bývá zvláště pro chudé rodiny velmi nákladné,“ uvádí arcibiskup v Bangalore Peter Machado, jak jeho diecéze v těchto dnech pomáhá lidem v nouzi. „Za jakoukoliv pomoc Vám budeme nesmírně vděční.“ Pokud můžete, zapojte se prosím do sbírky určené na pomoc indickým sirotkům, strádajícím rodinám a nemocným. Děkujeme Vám všem, že se zajímáte o dění v Indii a rodiny dětí zapojených do projektu Adopce na dálku. Jste naší velkou oporou a dáváte nám všem naději a sílu čelit novým událostem v Indii.

Naděje se vrátí. Nová píseň Davida Deyla pomůže rodinám zasaženým pandemií
13. května 2021 Charita Česká republika

Naděje se vrátí. Nová píseň Davida Deyla pomůže rodinám zasaženým pandemií

Už více než rok žijeme s pandemií nemoci covid-19, která významně ovlivnila životy milionů lidí v České republice i po celém světě a způsobila řadu citelných omezení v našich pracovních i společenských aktivitách. Na pomoc těm, kteří přišli o někoho blízkého nebo se dostali kvůli pandemii do vážné situace, vyhlásila Charita sbírku Naděje se vrátí. Středobodem této dobročinné akce je stejnojmenná píseň a videoklip zpěváka Davida Deyla.

Rekonstrukce vchodových dveří
10. května 2021 Příspěvky

Rekonstrukce vchodových dveří

Díky podpoře Pardubického kraje a MAS Litomyšlsko se podařilo provést II. fázi rekonstrukce vchodu do budovy Lidového domu tj. druhého dvojkřídlí vstupních dveří památkově chráněné budovy. Finanční prostředky byly poskytnuty z projektu Malý LEADER MAS Litomyšlsko 2020, z důvodu pandemie COVID 19 se realizace podařila až v letošním roce.